Co to jest cukrzyca typu 1

Web Resource Last Updated: 02-03-2021

Cukrzyca typu 1 to choroba na całe życie. Zazwyczaj jest tak, że trzustka (gruczoł położony obok żołądka) uwalnia hormon, insulinę, po tym jak zjemy żywność bogatą w skrobię. Insulina pozwala glukozie (cukrowi) z pożywienia dostać się do naszych komórek, gdzie jest przekształcana w energię. Cukrzyca występuje, gdy organizm nie jest w stanie produkować insuliny; glukoza nie może dostać się do komórek i zwiększa się jej poziom we krwi. Przyczyną cukrzycy typu 1 jest to, że system odpornościowy organizmu atakuje i niszczy komórki w trzustce, które produkują insulinę. Taki proces nazywa się chorobą autoimmunologiczną. Nie można na nią zachorować w wyniku złej diety czy stylu życia.

Przyczyny nie są w chwili obecnej znane, nie można nic zrobić, aby zapobiec zachorowaniu na cukrzycę typu 1. Naukowcy znaleźli pewne geny, które zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1, ale prowadzone są także badania nad innymi czynnikami, które mogą do tego prowadzić, są to np. czynniki środowiskowe, takie jak choroby wirusowe i toksyny.

Mniej więcej 10% osób, które chorują na cukrzycę w Wielkiej Brytanii, ma typ 1 cukrzycy. Jest on zazwyczaj diagnozowany w dzieciństwie lub wieku nastoletnim, ale może się rozwinąć w każdym wieku.

Znaczna większość (90%) osób, które chorują na cukrzycę typu 1, nie ma historii tej choroby w swojej rodzinie, a zatem ryzyko tego, że inni członkowie rodziny zachorują na tę chorobę jest niskie.

Objawy cukrzycy typu 1

Główne objawy nieleczonej cukrzycy typu 1 to:

 • Silne pragnienie
 • Chodzenie do ubikacji przez cały czas, zwłaszcza w nocy
 • Bardzo duże zmęczenie
 • Utrata wagi
 • Swędzenie okolicy narządów płciowych lub regularne problemy z grzybicą
 • Rozmyte widzenie
 • Ból w podbrzuszu
 • Wymioty
 • Zmiany w oddychaniu

Osoby, u których nie zdiagnozowano cukrzycy typu 1, lub choroba jest kiepsko kontrolowana, stracą znacząco na wadze z powodu

 • Utraty płynów (pozbywają się glukozy w moczu)
 • Utraty tłuszczu i mięśni, z których organizm będzie korzystał jako z alternatywnych źródeł energii

Jeśli masz cukrzycę typu 1, będziesz potrzebować zastrzyków z insuliną przez resztę życia. Insuliny nie można brać doustnie, np. w formie tabletek, ponieważ niszczą ją kwasy żołądkowe.

Schemat leczenia insuliną jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Dlatego niektóre osoby mogą potrzebować dwóch zastrzyków dziennie, a inne czterech lub więcej. Insulina nie wyleczy cukrzycy, ale jest bardzo skutecznym sposobem leczenia.

Dodatkowe informacje na temat cukrzycy typu 1 można znaleźć na stronie:

https://www.diabetes.org.uk/Diabetes-the-basics

Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, wejdź na stronę NHS cukrzyca typu 1.

Aby zamówić bezpłatny ebook „100 faktów na temat życia z cukrzycą, które chciałbym znać” od organizacji Diabetes UK kliknij tutaj.

 

 

 

Leave a review