Co to są inhibitory SGLT2?

Web Resource Last Updated: 02-03-2021

Spis treści

Inhibitory kotransportera sodu i glukozy 2, częściej spotykane jako inhibitory SGLT2, to grupa leków, z których powszechnie się korzysta w celu leczenia cukrzycy typu 2. Mogą być przepisane jako jedyne leki lub wraz z innymi lekami na cukrzycę.

W grupie leków inhibitorów SGLT2 jest kilka różnych rodzajów tabletek, między innymi:

 

Nazwa generyczna

Nazwa markowa lub handlowa

Dapagliflozin

Forxiga

Canaliflozin

Invokana

Empagliflozin

Jardiance

 

Jak działają inhibitory SGLT2?

Działają one poprzez powstrzymywanie Twoich nerek przed ponownym wchłanianiem glukozy do krwi. Dzięki temu nerki zmniejszają poziom glukozy we krwi, ponieważ pozostała glukoza jest usuwana z organizmu w moczu. Ponieważ tracisz glukozę z organizmu, tracisz w ten sposób kalorie, dlatego inhibitory SGLT2 mogą pomóc niektórym osobom stracić na wadze.

Inhibitory SGLT2 zmniejszają objawy wysokiego poziomu glukozy we krwi (takie jak pragnienie). Długoterminowo, dobra kontrola poziomu glukozy we krwi zmniejsza ryzyko rozwinięcia się problemów z Twoimi oczami, nerkami i stopami.

Istnieją dowody na to, że zmniejszają ryzyko zawałów serca i pomagają osobom z niewydolnością serca. Ten rodzaj leków może być dla Ciebie korzystny, jeśli masz już te schorzenia lub istnieje wysokie ryzyko, że rozwiną się one u Ciebie w przyszłości.

Jak bierze się inhibitory SGLT2?

Inhibitory SGLT2 mają postać tabletek i można je brać o dowolnej porze dnia, zazwyczaj ze szklanką wody. Ważne jest, aby spróbować brać swoje leki o tej samej porze każdego dnia, nie trzeba ich brać z jedzeniem.

Ze względu na to, w jaki sposób działają inhibitory SGLT2, wynik testu na obecność glukozy w Twoim moczu będzie pozytywny, gdy bierzesz te leki.

Jakie są inne skutki uboczne brania inhibitorów SGLT2?

Większość osób bierze inhibitory SGLT2 i nie odczuwa wielu skutków ubocznych. Jednakże, jak w przypadku wszystkich leków, inhibitory SGLT2 mogą wywołać skutki uboczne u niektórych osób, które, bardzo rzadko, mogą być poważne.

Niektóre z tych skutków ubocznych to:

  • Podwyższone ryzyko rozwoju infekcji narządów płciowych i dróg moczowych
  • Częstsze oddawanie moczu
  • Objawy podobne do grypy
  • Mdłości
  • Ból stawów

Mikroorganizmy (bakterie i grzyby) lubią rozmnażać się w płynach ciała z wysoką zawartością cukru. Ponieważ inhibitory SGLT2 zwiększają ilość glukozy w Twoim moczu, zwiększają również szansę na infekcję dróg moczowych i/lub pleśniawki (czasami nazywane kandydozą) narządów płciowych (pochwy lub penisa).

Można zmniejszyć ryzyko infekcji poprzez zwiększenie ilości wypijanych płynów bez cukru, gdy zaczniesz brać te leki. Poważne infekcje dróg moczowych zdarzają się rzadko, ale należy iść na wizytę u swojego lekarza lub pielęgniarki, jeśli masz jakieś objawy infekcji, na przykład palący ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu, widoczną krew w moczu lub wydzielinę z penisa lub pochwy.

Niedawno zdarzały się zgłoszenia powiązań pomiędzy poważną infekcją narządów płciowych, która nazywa się zgorzelem Fourniera, a braniem inhibitorów SGLT2, chociaż ryzyko jest bardzo niskie. Osoby, które na to zachorowały, zazwyczaj miały inne poważne schorzenia.

Zgorzel Fourniera zazwyczaj zaczyna się od obszaru zaczerwienienia lub rany w pobliżu narządów płciowych/w kroczu, po czym szybko się rozprzestrzenia. Osoby, które na to zachorują zazwyczaj czują się bardzo chore. Należy natychmiast zgłosić wszelkie tego typu objawy swojemu lekarzowi lub pielęgniarce.

U osób chorujących na cukrzycę ryzyko powstania ran lub wrzodów na stopach i nogach jest większe. Inhibitory SGLT2 mogą ograniczyć krążenie w palcach u rąk i u stóp, co zwiększa ryzyko powstania rany lub wrzodu. Palce u rąk i nóg mogą także wydawać się zimniejsze. Teoretycznie może to zwiększyć ryzyko amputacji, a zatem należy porozmawiać ze swoim lekarzem lub pielęgniarką, jeśli pojawi się nowa rana lub powstanie wrzód, lub jeśli uważasz, że pogorszyło się krążenie do palców u Twoich dłoni i stóp.

Inhibitory SGLT2 mogą podnieść poziom związków chemicznych, ketonów, we krwi. Bardzo rzadko może to doprowadzić do schorzenia znanego jako ‘ketokwasica cukrzycowa’, którą spotyka się częściej u osób chorujących na cukrzycę typu 1 niż osób chorujących na cukrzycę typu 2. Natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem lub pielęgniarką jeśli zauważysz słodki zapach w swoim oddechu, pocie lub moczu, lub jeśli masz następujące objawy: mdłości, bóle w brzuchu, szybka utrata na wadze, znacznie zwiększone pragnienie, nienormalnie przyspieszony oddech, dezorientacja, zmęczenie lub senność.

Należy przestać brać inhibitory SGLT2, jeśli bardzo źle się poczujesz, zwłaszcza jeśli zaczniesz wymiotować i/lub mieć rozwolnienie i nie jesz ani nie pijesz.

Możesz ponownie zacząć brać te leki, gdy wrócisz do swojego normalnego stanu zdrowia. Należy poinformować swojego lekarza lub pielęgniarkę w możliwie jak najszybszym terminie, że przestało się brać inhibitory SGLT2.

Inhibitory SGLT2 i prowadzenie pojazdów

Inhibitory SGLT2 nie powinny mieć wpływu na prowadzenie przez Ciebie pojazdów, jazdę na rowerze lub obsługę maszyn czy narzędzi, jeśli Twój poziom glukozy we krwi jest stabilny.

Same w sobie nie obniżą nadmiernie Twojego poziomu glukozy we krwi (czyli nie wywołają hipoglikemii, która występuje, gdy poziom glukozy we krwi spadnie poniżej 4 mmol/L), ale mogą zwiększyć ryzyko, że tak się stanie, jeśli bierzesz także insulinę lub leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika (np. gliklazyd).

Jeśli masz jakieś wątpliwości, jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów podczas gdy bierzesz inhibitory SGLT2, poproś swój zespół opieki nad chorym na cukrzycę o dalsze wskazówki lub wejdź na stronę z krajowymi wskazówkami prowadzenia pojazdów dla osób chorujących na cukrzycę.

Kto nie powinien brać inhibitorów SGLT2?

Inhibitory SGLT2 są zazwyczaj przepisywane osobom dorosłym chorującym na cukrzycę typu 2. Leki te mogą nie być odpowiednie dla niektórych osób. Zanim zaczniesz brać te leki, należy powiedzieć swojemu lekarzowi, jeśli:

  • Masz problemy z nerkami
  • Łatwo się nawadniasz lub bierzesz wysoką dawkę diuretyków (leków moczopędnych)
  • Jesteś w ciąży, planujesz ciążę lub karmisz piersią
  • Miewasz problemy z powtarzającymi się infekcjami dróg moczowych
  • Bierzesz jakiekolwiek inne leki, w tym ziołowe lub na receptę
  • Zdarzyła Ci się reakcja alergiczna na jakikolwiek lek

Co mam zrobić, jeśli zapomnę wziąć ten lek?

Jeśli zapomnisz wziąć dawkę leku, weź ją jak najszybciej, gdy sobie o tym przypomnisz, chyba że jest już niemal pora na kolejną dawkę. Wtedy nie bierz dawki, o której zapomniałeś/-aś i po prostu weź normalnie swoją kolejną dawkę.

Nie bierz dwóch dawek naraz, aby nadrobić pominiętą dawkę.

Jak odnieść największe korzyści z leczenia inhibitorem SGLT2

Bierz regularnie swoje leki, chyba że Twój lekarz powie Ci inaczej. Ważne jest regularne chodzenie na wizyty w klinice.

Jeśli Twój lekarz lub pielęgniarka doradzą Ci, że należy zmienić dietę, przestać palić lub zacząć uprawiać regularnie ćwiczenia fizyczne, ważne jest zastosowanie się do ich zaleceń.

Ważne jest dbanie o skórę na swoich nogach i zgłaszanie wszelkich ran lub objawów infekcji swojemu lekarzowi lub pielęgniarce.

Leave a review