Co to są analogi GLP-1 (mimetyki inkretyny)?

Web Resource Last Updated: 02-03-2021

Spis treści

Analogi peptydu glukagonopodobnego 1 (GLP-1), czasami nazywane mimetykami inkretyny, to grupa leków, z których powszechnie się korzysta w celu leczenia cukrzycy typu 2.

W grupie leków analogów GLP-1 jest kilka różnych rodzajów leków, między innymi:

 

Nazwa generyczna

Nazwa markowa lub handlowa

Exenatide (zastrzyk dwa razy dziennie)

Byetta

Exenatide (zastrzyk raz w tygodniu)

Bydureon

Liraglutide (zastrzyk raz dziennie)

Victoza

Lixisenatide (zastrzyk raz dziennie)

Lixumia

Dulaglutide (zastrzyk raz w tygodniu)

Trulicity

Semaglutide (zastrzyk raz w tygodniu)

Ozempic

 

Jak działają analogi GLP-1?

Ten rodzaj leków działa poprzez zwiększanie poziomu grupy hormonów znanych jako inkretyny. Te hormony pomagają organizmowi w produkcji większej ilości insuliny, gdy jest to potrzebne i zmniejszają ilość glukozy produkowanej w wątrobie, gdy nie jest to potrzebne.

Inkretyny spowalniają także trawienie jedzenia, tak że glukoza z Twoich posiłków jest wolniej przyswajana, mogą więc zmniejszyć Twój apetyt i doprowadzić do utraty na wadze.

Analogi GLP-1 zmniejszają objawy wysokiego poziomu glukozy we krwi (takie jak pragnienie). Długoterminowo, dobra kontrola poziomu glukozy we krwi zmniejsza ryzyko rozwinięcia się problemów z Twoimi oczami, nerkami i stopami. Większość osób, które biorą analogi GLP-1 traci także na wadze, co jest korzystne dla wielu osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Istnieją dowody na to, że niektóre analogi GLP-1 mają także dodatkowe korzyści, ponieważ chronią przed chorobą serca i udarem.

Jak bierze się analogi GLP-1?

Leki z tej grupy bierze się jako zastrzyk specjalnym penem, dlatego czasami nazywa się je zastrzykami nieinsulinowymi. W zależności od tego, jakie bierzesz leki, można je brać dwa razy dziennie, raz dziennie, lub raz w tygodniu.

Jakie są skutki uboczne brania analogów GLP-1?

Nie każdy doświadczy skutków ubocznych związanych z braniem tego rodzaju leków, najczęstsze to między innymi:

  • Rozwolnienie
  • Mdłości
  • Wymiotowanie
  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Zwiększona potliwość
  • Niestrawność
  • Zatwardzenie
  • Utrata apetytu

Większość skutków ubocznych zazwyczaj przechodzi z czasem. Ale jeśli poczujesz silny i nieprzemijający ból brzucha, który może promieniować w stronę pleców, z wymiotowaniem lub bez, natychmiast przestań brać te leki i skontaktuj się ze swoim lekarzem. Może to być objaw zapalenia trzustki. Ten rodzaj komplikacji zdarza się bardzo rzadko.

Jeśli doświadczysz jakichkolwiek skutków ubocznych, omów z lekarzem lub pielęgniarką, którzy się Tobą opiekują.

Analogi GLP-1 i prowadzenie pojazdów

Analogi GLP-1 nie powinny mieć wpływu na prowadzenie przez Ciebie pojazdów, jazdę na rowerze lub obsługę maszyn czy narzędzi, jeśli Twój poziom glukozy we krwi jest stabilny.

Nigdy nie powinno się prowadzić pojazdu, jeśli masz niski poziom cukru we krwi. Same w sobie analogi GLP-1 nie obniżą nadmiernie Twojego poziomu glukozy we krwi (czyli nie wywołają hipoglikemii , która występuje, gdy poziom glukozy we krwi spadnie poniżej 4 mmol/L), ale mogą zwiększyć ryzyko, że tak się stanie, jeśli bierzesz także insulinę lub leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika (np. gliklazyd).

Poproś swój zespół opieki nad chorym na cukrzycę o dalsze wskazówki lub wejdź na stronę z krajowymi wskazówkami prowadzenia pojazdów dla osób chorujących na cukrzycę.

Kto nie powinien brać analogów GLP-1?

Analogi GLP-1 są zazwyczaj przepisywane osobom dorosłym chorującym na cukrzycę typu 2. Leki te mogą nie być odpowiednie dla niektórych osób. Zanim zaczniesz brać te leki, należy powiedzieć swojemu lekarzowi, jeśli:

  • Masz problemy z nerkami
  • Przechodziłeś/-aś chorobę układu pokarmowego (zwłaszcza zapalenie trzustki)
  • Jesteś w ciąży, planujesz ciążę lub karmisz piersią
  • Zdarzyła Ci się reakcja alergiczna na jakikolwiek lek

Co mam zrobić, jeśli zapomnę wziąć ten lek?

Jeśli zapomnisz wziąć dawkę leku, weź ją jak najszybciej, gdy sobie o tym przypomnisz, chyba że jest już niemal pora na kolejną dawkę. Wtedy nie bierz dawki, o której zapomniałeś/-aś i po prostu weź normalnie swoją kolejną dawkę.

Nie bierz dwóch dawek naraz, aby nadrobić pominiętą dawkę.

Jak odnieść największe korzyści z tego leczenia

Bierz regularnie swoje leki, chyba że Twój lekarz powie Ci inaczej. Ważne jest regularne chodzenie na wizyty w klinice.

Jeśli Twój lekarz lub pielęgniarka doradzą Ci, że należy zmienić dietę, przestać palić lub zacząć uprawiać regularnie ćwiczenia fizyczne, ważne jest zastosowanie się do ich zaleceń.

Leave a review

(1 reviews)